top of page
Festival_ing.png

Full Program

Grisphoto -9400_edited.jpg

MON. 07/17

DAY -1

 19.00 - 21.00     EXHIBITION OPENING

TUES. 07/18

DÍA 0

 19.00 - 20.30     EXHIBITIONS OPENING

WED. 07/19

DAY 1

09.30 - 10.00   ACCREDITATIONS

10.00 - 14.00  VORKURS INTRODUCTORY COURSE

 

10.00 - 11.00    

CI1. Origami with Justin Quinnell - POLIVALENT
CI2. Grabado creativo: monocopia con Lucía Calabrino - SALA 1.1
CI3. Dance and Architecture with Ana Mundim - SALA 2.1
Cl4. Paleta de colores subjetivos. Involucrando sentimientos con Belén Vilanova - SALA 2.2
CI5. Cerámica con Célica Véliz - SALA E3

CI11. Sellos fotográficos con Stam Pam Pam - SALA 2.3

12.00 - 13.45

CI6. Origami with Justin Quinnell - POLIVALENT
CI7. Creative Engraving: Monocopy with Lucía Calabrino - SALA 1.1
CI8. Danza y arquitectura con Ana Mundim - SALA 2.1
Cl9. Paleta de colores subjetivos. Involucrando sentimientos con Belén Vilanova - SALA 2.2
CI10. Ceramics with Célica Véliz - SALA E3

CI12. Photographic stamps with Stam Pam Pam - SALA 2.3

 14.00 - 15.00   LUNCH BREACK

 15.00 - 16.30   CONF. Pinhole Revolution con Justin Quinnell, Dianne Bos and Jeff McConnell - CAPMANY ROOM

 17.30 - 19.00   CONFAre we Really Going Against the Apparatus? con Niklas Washausen, Irina Chernikova, Marc Lenot and Stig Marlon Weston - CAPMANY ROOM

 15.00 - 19.00  WORKSHOPS 

T2. Augmented Reality and Stop Motion with Isabelle Gagné - JOAN MARAGALL
T3. Never a Faulty Gesture: Video Hacking Through Digitization with Sabina Suru - SALA 1.1
T4. Clorotipia y procesos botánicos con Paula Dornan - SALA 2.1
T5. Animación con cámaras térmicas con Sibux - SALA 2.2
T6. The Intervention Lab: Purposefully Altering Negatives with Dale Rio - SALA 2.3
T7. Big Picture, Tiny Frames: How to Create Instant Photography Collages with Erin O'Leary - SALA 2.4
T8. In-Camera Photography with Cyanotype and Accelerated Lumen Paper Negatives with John Beaver - SALA E3
T9. Trapping Chance: Strategies to Allow the Unexpected with Guilherme Maranhão - LAB
T10. Introduction to Gum Arabic Print with Virginia Dal Magro - PLATÓ

 15.00 - 16.30  Experimentarium - PATIO

 17.00 - 19.00  Experimentarium - PATIO

 19.30 - 21.00   EXHIBITIONS OPENING

EXPO Nils Aksnes, Katie Bret-Day, Bridget Conn, International Residency + Ausstellungseröffnung

THU. 07/20

DAY 2 

 09.30 - 10.00   ACCREDITATIONS

 10.00 - 11.30   CONF. Climate Crisis and Non-Human Photography: Creating with the Environment con Cendre, Ella Morton, and Isabelle Gagné. - CAPMANY ROOM

 12.00 - 13.30   CONF. El abrazo que atraviesa: fotografía y poesía con Misael Sámano-Vargas, Llorenç Raich y Lorena B. Grabinski. - CAPMANY ROOM

 10.00 - 14.00 WORKSHOPS

HPR1. Horizontal Portfolio Review with Stig Marlon Weston + Virginia Dal Magro + Dale Rio - JOAN MARAGALL

T11. Pinhole Street Photography with Jeff McConnell - POLIVALENT
T12. Creating Cameras from Scanners with Guilherme Maranhão (1/2) - SALA 1.1
T13. Polapressotype: Creating, Conscious and Confusion with Niklas Washausen - SALA 2.1
T14. Photography self-hack: the performing image with Sabina Suru (1/2) - SALA 2.2
T15. Let’s Make an Experimental Collective Fanzine! with Stéphanie Probst - SALA 2.3
T16. ¡Fotografía creativa y safari fotográfico! con Sibux - SALA 2.4
T17. Toning Cyanotypes with Botanicals with Annette Golaz - SALA E3
T18. Colodion húmedo al alcance de la mano con Célica Véliz - LAB
T19. Retrato creativo con Nadia Bautista - PLATÓ

 10.00 - 11.30  Experimentarium - PATIO

 12.00 - 13.30  ST1. Show and Tell - PATIO

 14.00 - 15.00   LUNCH BREACK

 15.00 - 16.30   CONF.  Cuerpo y feminismo en las artes visuales con Nadia BautistaAna Harff   Cairo Elio. CAPMANY ROOM

                               ROUNDTABLE. Polivalent Room. I do not Work Alone! How to Involve People in Your Experimental Photography with Stéphanie Probst, Sophie Sherwood and Erin O'Leary. - POLIVALENT

 17.30 - 19.00   CONF. Reconceptualizing Institutional Structures: Women’s Perspectives with Dale Rio, Naroa Pérez, Susan Patrice and Anne Eder -CAPMANY ROOM

 15.00 - 19.00  WORKSHOPS

HPR2. Visionado Horizontal de Portafolios con Gonchi Rostán + Célica Véliz - JOAN MARAGALL

T12. Creating Cameras from Scanners with Guilherme Maranhão (2/2) - SALA 1.1
T14. Photography self-hack: the performing image with Sabina Suru (2/2) - SALA 2.2
T20. Chlorophyll Prints and Botanical Processes with Paula Dornan - SALA 2.1
T21. Cameraless Under Sun: Cyanotype, Lumen, and Cyanolumen with Ergül Karagözoğlu - SALA 2.3
T22. Instant Film Emulsion Lifts & Creative Manipulation with Cali M. Banks - SALA 2.4
T23. New Resinotype, a Color Pigment Printing Process with John Beaver (1/2) - SALA E3
T24. Introduction to Mordançage: Black and White Prints with Ella Morton - LAB
T25. Photochoreographys: photographs that move and make you move with Ana Mundim - PLATÓ

 15.00 - 16.30  Experimentarium - PATIO

 17.30 - 19.00  ST2. Show and Tell - PATIO

 19.30 - 23.00   EXHIBITIONS OPENING

                     + En la NAU BOSTIK

                                     EXPO . Martha Isabel Calle + Constanza Valderrama + David de Flores

FRI. 07/21

DAY 3

 09.30 - 10.00   ACCREDITATIONS

 10.00 - 10.45   CONF. Sexto Continente: entre el laboratorio fotográfico y la cueva subterránea con Estrella Herrera. - CAPMANY ROOM

 10.45 - 11.30  CONF. Multiperspectiva experimental: el espacio relativo y el tiempo cíclico con Ernesto Mendoza. - CAPMANY ROOM

 12.00 - 12.45  CONF. Randomness And Random Approaches In Photography con Ergül Karagözoğlu. - CAPMANY ROOM

 12.45 - 13.30  CONF. Aprender a mirar: creatividad y pensamiento divergente con Ana Becerra. - CAPMANY ROOM

10.00 - 14.00   WORKSHOPS

HPR3. Horizontal Portfolio Review with Stig Marlon Weston + Virginia Dal Magro + Dale Rio - JOAN MARAGALL

T27. Stages of Glitch: Polapressotype, Pixelsorting and Everything in Between with Niklas Washausen (1/2) - SALA 1.1
T28. Chlorophyll & Eco Prints with Paula Dornan (1/2) - SALA 2.1
T29. Liberándonos con el collage con Lorena B. Grabinski - SALA 2.2
T30. Let’s Make your Artist Zine! Show your Work as a Portable Gallery Object with Stéphanie Probst (1/2) - SALA 2.3
T31. Advanced Mordançage: Large Format Colour Film with Ella Morton (1/2)
- SALA 2.4
T32. Cyano-chemigrams with Annette Golaz - SALA E3

T33. Accessible Wet Collodion with Célica Véliz - LAB
T34. Cuerpo y desnudo feminista con Nadia Bautista - PLATÓ

10.00 - 11.30  Experimentarium - PATIO

 12.00 - 13.30  ST3. Show and Tell - PATIO

 13.30 - 15.00   LUNCH BREACK

 15.00 - 15.30   CONF. Photobooks | Fotolibros con Sergio Lairisa, Max van Der Wal, Antonella Calcagno, Morgana Costa Ucher and Ed Back. - CAPMANY  ROOM

 15.30 - 16.30   CONF. Exposiciones con MMartha Isabel Calle, Constanza Valderrama, David de Flores, Astrid Jacomme y Arantxa Berganzo - CAPMANY  ROOM

 17.30 - 19.00   CONF. Exhibitions con Nils Aksnes, Katie Bret-Day, Bridget Conn, Hajnal Szolga, Pawel Kula, Ingrid Dorner, Ashima Raizada, Bruna Valença and Allkimik - CAPMANY ROOM

 15.00 - 19.00   WORKSHOPS

HPR4. Visionado Horizontal de Portafolios con Gonchi Rostán + Célica Véliz - JOAN MARAGALL

T23. New Resinotype, a Color Pigment Printing Process with John Beaver (2/2) - SALA E3

T27. Stages of Glitch: Polapressotype, Pixelsorting and Everything in Between with Niklas Washausen (2/2) - SALA 1.1
T28. Chlorophyll & Eco Prints with Paula Dornan (2/2) - SALA 2.1

T31. Advanced Mordançage: Large Format Colour Film with Ella Morton (2/2) - SALA 2.4
T35. Aprender a Mirar con Ana Becerra - SALA 2.2
T37. Antiquarian Soup: Gum Bichromate, Cyanotype, and Van Dyke with Ergül Karagözoğlu (1/2) - LAB
T38. Fotocoreografías: fotografías que se mueven y hacen mover con Ana Mundim - PLATÓ

 

+ In IEFC (Institut d'Estudis Fotogràfics de Catalunya)

 15.00 - 19.00   WORKSHOPS

T39. Taller de los fotolibros pre-seleccionados con Sergio Lairisa - STEICHEN
T40. Impresión Lumen: del concepto al gesto con Misael Sámano-Vargas - NIEPCE
T41. Química digital: del pixel al haluro de plata con Estrella Herrera - LARTIGUE
T42. Experimental Animation in Blender with Irina Chernikova - CAMERON
T43. Liquid Emulsion: Playing with Uncertainty with Naroa Pérez
- LAB HERSCHEL
T44. Exploring Soil Chromatography, Cyanosoil and Lumen Prints with Cendre - BARNACK
T45. Filtros astrales y exposición múltiple con Ernesto Mendoza - NADAR

15.00 - 16.30  Experimentarium - PATIO

 17.30 - 19.00  ST4. Show and Tell - PATIO

 19.30 - 23.00   EXHIBITIONS OPENING

                     + En la NAU BOSTIK

                                     EXPO . Dinner and visit to the exhibitions

SAT. 07/22

DAY 4

 09.30 - 10.00   ACCREDITATIONS

 10.00 - 10.45   CONF. 1/1: Strategies to Create Unique Photographs con Guilherme Maranhão. - SALA CAPMANY

 10.45 - 11.30  CONF. Fotografía y danza: hibridismo y experimentación con Ana Mundim. - SALA CAPMANY

 10.00 - 14.00   WORKSHOPS

HPR5. Horizontal Portfolio Review with Stig Marlon Weston + Virginia Dal Magro + Dale Rio - JOAN MARAGALL

T30. Let’s Make your Artist Zine! Show your Work as a Portable Gallery Object with Stéphanie Probst (2/2) - SALA 2.3
T37. Antiquarian Soup: Gum Bichromate, Cyanotype, and Van Dyke with Ergül Karagözoğlu (2/2) - LAB

T46. Fotografía / autoconocimiento / creatividad con Ana Becerra (1/2) - SALA 1.1
T47. Experimental Instant Photography with Erin O'Leary (1/2) - SALA 2.1
T48. De la improvisación sonora al objeto collage con Lorena B. Grabinski (1/2) - SALA 2.2

T49. Advanced Instant Film Manipulation with Cali M. Banks (1/2) - SALA 2.4
T50. Duotone Cyanotypes with Annette Golaz - SALA E3
T51. Augmented Reality Stop Motion Triptych with Isabelle Gagné (1/2) - PLATÓ

10.00 - 14.30  Experimentarium - PATIO

12.00 - 13.30  ST5. Show and Tell - PATIO

 12.00 - 13.30  CONF. IEFC-EXP International Experimentation Residence with Célica Véliz, Scarlet Galicia, Stephen Takacs, Lexy Liangzi Xiao, Gonchi Rostán and Ezequiel Lovrovich. - SALA CAPMANY

                               Mesa Redonda. Sala Polivalent. ¿Vivir del arte? con Sibux, Nina Cintas and Pere Miró. - POLIVALENT

 14.00 - 15.00  LUNCH BREACK

 15.00 - 16.30   CONF. The Value of Lo-Fi, DIY, and Accessibility in Experimental Photography con John Beaver, Annette Golaz, Laura Pannack, Alex Kantoros. - SALA . CAPMANY

 17.30 - 19.00   CONFExperimental 2023 - Community Closing Meeting - SALA CAPMANY

 15.00 - 19.00   WORKSHOPS

T36. How does a Cracker See? Tribute to Paolo Gioli with Jeff McConnell - LAB
T46. Fotografía / autoconocimiento / creatividad con Ana Becerra (2/2) - SALA 1.1
T47. Experimental Instant Photography with Erin O'Leary (2/2) - SALA 2.1
T48. De la improvisación sonora al objeto collage con Lorena B. Grabinski (2/2) - SALA 2.2
T49. Advanced Instant Film Manipulation with Cali M. Banks (2/2) - SALA 2.4

T51. Augmented Reality Stop Motion Triptych with Isabelle Gagné (2/2) - PLATÓ

T52. Solarigrafía, astrofotografía estenopeica con JB Cunillera - SALA 2.3
T53. Cameraless Experimentation with Chemigrams with Bridget Conn - SALA E3

 15.00 - 16.30  ST6. Show and Tell - PATIO

+ In IEFC (Institut d'Estudis Fotogràfics de Catalunya)

10.00 - 14.00   WORKSHOPS

T54. Fotografía y poesía. Lenguaje y experimentación con Llorenç Raich (1/2) - STEICHEN
T55. Sombras, relatos y fantasmas: rayogramas y autorretrato con Estrella Herrera (1/2) - NIEPCE
T56. Arte híbrido: Inteligencia artificial, glitch y transfer analógico con Misael Sámano-Vargas (1/2) - LARTIGUE
T57. Experimental 3D Art in Blender with Irina Chernikova - CAMERON
T58. Emulsion líquida, jugando con la incertidumbre con Naroa Pérez - LAB HERSCHEL
T59. Collaborative Cyanotype Short Video with Cendre (1/2) - BARNACK
T60. Constelaciones perdidas y filtros astrales con Ernesto Mendoza (1/2) - NADAR

15.00 - 19.00   WORSHOPS

T54. Fotografía y poesía. Lenguaje y experimentación con Llorenç Raich (2/2) - STEICHEN
T55. Sombras, relatos y fantasmas: rayogramas y autorretrato con Estrella Herrera (2/2) - NIEPCE
T56. Arte híbrido: Inteligencia artificial, glitch y transfer analógico con Misael Sámano-Vargas (2/2) - BARNACK
T59. Collaborative Cyanotype Short Video with Cendre (2/2) - LARTIGUE
T60. Constelaciones perdidas y filtros astrales con Ernesto Mendoza (2/2) - NADAR
T61. Creative Coding in Blender with Irina Chernikova - CAMERON
T62. Watergrams: the Shape of Water! with Gül Cevikoglu - LAB HERSCHEL

 21.00 - 03.00   FOOD and PARTY!

                                  + In DIONISOS + DIOBAR

                                     Greek food and Mediterranean party!

                                          with Dj Groucho + Ana Mundim 

SUN. 07/23

DAY 5

 + In the NAU BOSTIK

 11.00 - 13.00   FREE WORKSHOPS

 

Spice up your Photographs! Turmeric Print with Justin Quinnell

Film Soup and Swap Party + Experimentarium

 15.00 - 17.00   FREE WORKSHOPS

 

Colorear la memoria. Intervención pictórica sobre fotografía familiar con David de Flores

Film Soup and Swap Party + Experimentarium

 18.00 - 20.00   FREE GUIDED VISIT EXHIBITION

 

Expanded Visions. Photography and Experimentation!

 20.00 - 23.00   DINNER ON THE BEACH

bottom of page